AnalizlerKoin Haberleri

Ripple hakkında bilmeniz gerekenler

Ripple hakkında bilmeniz gerekenler
Ripple, dijital bir para birimi (XRP) olarak adlandırılabilir. Bu para biriminin içerisinde aktarılan bir açık ödeme ağı bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu, dağıtılmış ve beta halindeki bir ödeme sistemi olan Ripple temelde, kredi kartı, banka ücretleri ve erişimi kısıtlayan bir kaynak olan PayPay gibi kurumların aldıkları işlem ücretleri ile yapılan işlem gecikmelerinden kurtulmayı hedeflemektedir. Ripple’ nin en büyük özelliklerinden biri, müşteriler ile bankalar arasındaki ödemeleri kolaylaştırmaktır. Ayrıca, uluslararası para transferlerinin artmış olduğu şu günlerde, bu süreçleri en basit ve düşük masraflı şekilde yapmak, Ripple’ in işlevleri arasındadır.
Ripple Kim Tarafından Ortaya Çıkarıldı?
Ripple, Ryan Fugger, David Scwats ve Arthur Britto tarafından ortaya çıkarılmıştır. Uluslarası ödemelerdeki avantajlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ripple, 2017’de 8 milyor dolar işlem hacmine ulaşmıştır. Bitcoin’ in yerini alması beklenen Ripple üzerinden madencilik işlemleri yapılamamaktadır.
Ripple Kullanan Bankalar?
Ripple (XRP) ağı, bir çok banka tarafından 2016 yılında kabul görmeye başlamıştır. Ripple ile 50′ den fazla bankanın anlaşma yaptığı bilinmektedir. Dünyadaki en büyük 50 banka arasına giren 15 banka Ripple kullanmaktadır. Akbank’ ın Ripple ile anlaşma sağladığı da bilinmektedir. Bu yönüyle Akbank, Ripple ile anlaşan ilk türk bankası olma özelliği taşımaktadır. UniCredit, SHRB, UBS, Santander ve ATB Financial gibi bankalar Ripple ile anlaşan bazı bankalardır.
Ripple Nasıl ve Nereden Alınmaktadır?
Poloniex, Bittrex, shapeshift ve Bitstamp gibi yabancı borsalar XRP coin alımı konusunda en çok tercih edilenler arasındadır. Ripple, kendi sitesi üzerinden de alınabilmekte. Ayrıca, Koinim ve Paribu gibi Türk borsaları üzerinden Bitcoin alarak, yabancı borsa üzerinde XRP ile dönüşüm sağlamakta mümkün. Çok kısa sürede, üstelik çok ucuza para transferine imkan tanıyan Ripple, özellikle bankalar tarafından yoğun ilgi görmektedir.
Ripple’ nin Hedefi Nelerdir?
Ripple’ nin iki hedefi vardır. Birincisi, Bitcoini tarafından başlatılmış olan merkeziyetçilikten uzak olan kripto para sistemini geliştirmektir. İkincisi ise, para birimleri arasında bulunan akışın serbest bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bunu yaparken de en düşük ücretle kişilere ve bankalara kolaylık sağlamak amacıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Kapalı
Kapalı