Madencilik

Gpu madenciliği nasıl yapılır?

Gpu Madenciliği
Cpu madenciliği, bilgisayar sistemleri üzerinden yapılan bir madencilik sistemidir. Yani bilgisayarınızın işlemcisi ve ekran kartı bellekleri kullanılarak yapılmaktadır. Bu madencilik sisteminde, veri transferlerinde kullanılan matematiksel veriler Cpu ile çözümlenerek tamamlanmaya çalışılır. Günümüzde popüler olan bitcoin ve türü sanal para madenciliği sistemi bu şekilde çalışmaktadır. Bu işlemler için çok güçlü cihazlara ve yüksek enerji akışına ihtiyaç duyulur.
Gpu madenciliği nedir?
Gpu madenciliği bilgisayarınızın ekran kartı ile yapılan veri madenciliği olarak tanımlanır. Bilgisayarlarda ekran kartları kapasiteleri, bilgisayar işlemcileri olan Cpu’lar dan daha iyi olduğu için bitcoin gibi sanal para madencileri tarafından kullanılmaktadır. Kripto madenciliği olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kripto üretiminde kullanılan matematiksel veri akışının sağlanması ve bu verilen çözümünün yapılması işidir.
Gpu madenciliği nasıl yapılır?
Bitcoin gibi sanal para üretimi yapmak yani veri madenciliği için, matematiksel algoritmaların çözümleme işlemleri yapılarak üretim yapılmaktadır. Bu algoritmaların çözümlenmesi için yüksek kapasiteli çözücülere ihtiyaç duyulur. Bilgisayarlarda bu yüksek kapasiteli çözücüler grafik özellikleri yüksek olan gpu’lar yani ekran kartlarıdır. Günümüzde kripto para üretimi yani gpu madenciliği bu yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu işler için özel olarak üretilmiş ve üzerinde çok sayıda gpu yani ekran kartı barındıran anakartlar kullanılarak, kripto para madenciliği işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler için kesintisiz ve yüksek oranlı enerjiye ihtiyaç vardır. Bilgisayarlara takılan çok sayıda gpu’ların kapasiteleri özel donanım ile birleştirilerek, yüksek kapasite elde edilir ve bu yüksek kapasite kullanılarak gpu madenciliği denilen algoritma çözümü yapılmaya çalışılmaktadır.
Neden Gpu?
Kripto para üreticileri, sanal üretimlerde matematiksel algoritma çözümleri kullanılarak yapılmaktadır. Bilgisayar sistemlerinde, gpu’ların grafik çözünürlük oranlarının ve kapasitelerinin yüksek oluşu, kripto çözümlerde ekran kartlarının yani gpu’ların kullanılmasını ön plana çıkarmaktadır. Genel kullanımda yüksek çözünürlüklü oyunların nasıl ki yüksek kapasiteli ekran kartları tarafından desteklendiği gibi kripto para yani sanal para üretiminde de, gpu madenciliği, şifre çözücülüğü kullanılmaktadır. Gpu madenciliğinin zor oluşu, uzun zaman alması ve enerji olarak masraflı oluşu nedeniyle kripto para, bitcoin değerinin yüksek olmasına neden olmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Kapalı
Kapalı