Alt Koin HaberleriMadencilik

Ethereum Madenciliği Fork Sistemine Geçmek İstiyor

Ethereum’a ASIC mi geliyor?

Mart ayının sonlarına doğru çeşitli kaynaklardan söylenti olarak yayılan “Ethereum forka hazırlanıyor” haberlerini Bitmain firmasının ürettiği öne sürülen Ethereum F3 madencilerinin piyasada olması haberleri takip etmişti. Sadece sözde 1.5 GH/s hızla çalışan (mevcut durumda averaj 50 ekran kartı hızında) Bitmain Antminer F3 adlı aygıt hakkında herhangi bir resmi informasyon yoktu. Tüm bu haberler tamamen bir söylenti olarak yayılırken 1 Nisan tarihinde Bitmain şirketi yapmış olduğu izahat ile Ethereum için de bir aygıt geliştirdiklerini belirtti.

İlk başta 1 Nisandan dolayı bu şekilde bir paylaşımın yapılmış olabileceğini düşünen Ethereum takip edenleri, 3 Nisan tarihinde Bitmain firmasının internet sayfasını de güncelleyerek Bitmain Antminer E3 adlı bir aleti 800 dolar benzer biçimde bir fiyattan satışa çıkarttığını görünce bu olayın 1 Nisan esprisi olmadığını anlamış oldu. Şimdiye kadar yalnızca bir söylenti şeklinde yayılan ve Ethereum madenciliği yapabilen bir ASIC cihazın varlığı doğrulanmamıştı sadece Bitmain şirketi geliştirdiği madenci aleti ile kim bilir Ethereum için “ASIC resistant” doğrusu ASIC’e dayanıklı olma hususi durumunu yıkabilecekmiş benzer biçimde duruyor.

Bitmain Antminer E3 Özellikleri

Daha önceki söylentiler benzer biçimde 1.5GH/s hızda işlem yapabilen bir madenci değil E3. Sadece piyasadaki ekran kartı fiyatlarıyla karşılaştırıldığında ve güç tüketimi de göz önüne alındığında hakkaten etkili bir alternatif olacakmış benzer biçimde duruyor. Aygıt hemen hemen hiçbir kullanıcının elinde yok sadece Bitmain firmasının açıklamış olduğu teknik bilgileri sizlerle paylaşalım;

  • 180 MH/s işlem kapasitesi (Averaj 6 ekran kartı)
  • 800 Watt güç tüketimi (Averaj bir mining rig’in yarısı kadar güç tüketimi)
  • Anakart, işlemci, ram benzer biçimde öteki parçalara gerekseme duymayan, tak çalıştır aygıt.
  • 800 USD ilk parti fiyatı (Tamamı tükendi)
  • 1800 USD ikinci parti fiyatı
  • Temmuz ortası-sonu teslimat

Şimdiye kadar aygıt hakkında bildiklerimiz yalnızca Bitmain firmasının ürün izahat sayfasında verdiği bilgilerden ibaret. Sadece bir fazlaca kripto madencisi Bitmain firmasının “eski” madencileri elinden çıkarttığını, şu anda ellerinde fazlaca daha kuvvetli cihazlar bulunduğunu ve bu cihazlarla madencilik yaptıklarını düşünüyor.

Ethereum Fork’u Olacak Mı?

Şimdiye kadar ürünün kimsenin eline ulaşmamış olmasından dolayı geliştiriciler sessizliğini koruduğu halde bir fazlaca madenci ve Ethereum yatırımcısı mevzu ile ilgili geliştiricilerden izahat beklerken Bitmain firmasına karşı da bir tedbir alınmasını istiyor. Bitmain firmasının yüksek işlem gücüyle sistemi denetim altına almış olduğu ve “merkezi olmayan” para birimi sloganının zedelendiğini belirten kullanıcılar bununla birlikte “ASIC resistant” hususi durumunu de sorguluyor.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum haftalık geliştirici toplantısında mevzuya değinildi sadece başta Vitalik Buterin olmak suretiyle geliştiricilerden bazıları cihazın hemen hemen kimsenin elinde olmadığı, gerçek olmayabileceği ve şu an Proof of Stake sistemini geliştirmeye odaklandıkları için bir hard forka gerek olmadığını belirtti. Meydana getirilen bu görüşmeden ve alınan kararlardan sonrasında bir fazlaca kullanıcı Reddit adlı platformda geliştiricilere isyan ederken çoğunluk bir hard fork gerçekleşmesini istiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Kapalı
Kapalı