Koin Haberleri

Bitcoin Masaüstü Cüzdanları

Bitcoin wallet
Kişisel tüm bitcoinleri saklamak, muhafaza etmek ve bitcoinleri biriktirebilmek için kullanılan ve elektronik cüzdan olarak tanımlanan Bitcoin Wallet, bitcoinlerin piyasaya çıkması ile birlikte doğmuştur. İstenildiği zaman bitcoin cüzdanlarına BTC göndermek, kişisel walletten başka bir adrese bitcoin göndermek mümkündür. Bitcoin wallet, kripto paralar açısından gerçek bir cüzdan olarak düşünülebilir.
Bitcoin Cüzdanları
Bitcoin cüzdanları farklı şekillerde olabilir. Bunlar, masaüstü cüzdanları, web cüzdanları, mobil cüzdanlar, hardware cüzdanlar ve paper wallet olarak sıralanabilir.
Bitcoin Masaüstü Cüzdanları
Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarlara kurulabilir ya da portable olarak USB sürücülerinde, hardisklerinde taşınabilen bitcoin cüzdanlarıdır. Özellikle bitcoin yatırımlarında yeni olan kişilerin, masaüstü cüzdan çeşitlerinden electrum kullanmaları önerilmektedir. Bu cüzdan ile, blok zinciri indirmeye gerek yoktur. Ayrıca hızlı, kullanımı kolay ve pratik bir wallettir. Masaüstü cüzdanlarından Bitcoin Core’ un kullanılmasını isteyenlerin blok zincirlerini tamamen bilgisayara host etmeleri gerekmektedir.
Bitcoin Web Cüzdanları
Web cüzdanları, ile 3. şahıslara güven duymayı gerektirir. Çünkü, bu cüzdanlar ile bitcoinler kişiler tarafından değil, cüzdanı sağlayan şirket muhafaza etmektedir. Herhangi bir olumsuz durumda, şirket tarafından güvenceye alınan bitcoinlerin kaybolması muhtemeldir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, web cüzdanı almak isteyen birinin, bu işi profesyonelce yapan ve hukuksal dayanaklarla güvence veren şirketlerin seçimi olmalıdır.
Bitcoin Mobil Cüzdanlar
Mobil cüzdanlar çalışma prensibi olarak web ve masaüstü cüzdanları ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Bu cüzdan için de önerilen elektrum’ dur. Güvenlik konusunda hassas olan kişiler için önerilmeyen mobil cüzdanlar yine de bir çok kişi tarafından severek kullanılmaktadırlar.
Bitcoin Hardware Cüzdanlar
Hardware Cüzdanlar, en güvenli bitcoin cüzdanı olarak kabul edilmektedir. Bu cüzdanlar sadece altcoin ile bitcoin için özel olarak üretilmişlerdir. USB sürücüleri ile benzer bir görünüme sahip olan Hardware Cüzdanlar, özel şifrelenmiş algoritmalar ile korunmaktadırlar. Kişisel bir sifre kullanılmak suretiyle, cüzdanın güvenirliğini daha da artırmak mümkündür. Hardware Cüzdanlar, henüz Türkiye’ de satılmamaktadır. Ancak yurt dışı kaynaklı bir çok internet sitesinde ya da hardware wallet satan kişilerden satın alınabilmektedir. Hardware Cüzdanlar arasında en çok tercih edilenler de Trezor Wallet ile Ledger Nano S olarak bilinmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Kapalı
Kapalı